Szuperérzékenység
A neves pszichológus szerző Elaine N. Aron kutatásai alapján az emberiség 15-20%-a születik szuperérzékenynek. De mit is jelent az, ha valaki szuperérzékeny?
A szuperérzékenység egy olyan tulajdonság, amely során az egyén fokozottan érzékeny a külső ingerekre és benyomásokra. Ez azt jelenti, hogy az érzékszervei által észlelt ingereket mélyebben és intenzívebben dolgozza fel, mint az átlagos emberek.
A szuperérzékenység általában több területen is megjelenhet, mint például érzékenység a hangokra, fényekre, illatokra, érintésekre, tömegre, hirtelen változásokra és az érzelmi benyomásokra. Ha röviden időn belül túl sok (és erős) ilyen ingerrel találkoznak, az hajlamosíthatja őket a szorongásra, depresszióra, de a krónikus fáradtságra is, mivel feldolgozásuk több energiát vesz igénybe. A szuperérzékeny emberek gyakran intenzívebben reagálnak ezekre az ingerekre, ami akár túlzott stresszhez vagy túlterheléshez vezethet. Gyakori a „másság” érzése is náluk, mivel az átlag által képviselt életstílust nehezen viselik el (pl.: kevésbé szeretik a hangos, zsúfolt szórakozóhelyeket, hamar elfáradnak ilyen ingerekkel telített helyzetekben).
A modern nyugati társadalom sokszor stigmaként használja a szuperérzékenységet („Miért vagy ilyen érzékeny?” ; „Már megint túl érzékeny vagy!”), ezért is hajlamosak az ezzel a tulajdonsággal rendelkező egyének leértékelni magukat, és nem látni érzékenységük pozitívabb oldalait. Ez az idegrendszeri felépítés viszont nem hibás vagy rossz, mert a hátrányai mellett számos előnnyel is jár.
De mik is azok az előnyök, amivel a szuperérzékenység járhat? A szuperérzékeny emberek jellemzően fejlett empátiával, gazdag és mély érzelemvilággal, és az apró részletekre is kiterjedő figyelemmel rendelkeznek. Jellemző még rájuk, hogy gyakrabban keresik a csendes és kevésbé ingerlő környezetet, hogy jobban tudják kezelni az ingereket és elkerüljék az érzékelési túlterhelést.
Tehát fontos megérteni, hogy a szuperérzékenység nem betegség vagy zavar, hanem inkább egy egyéni különlegesség és érzékenységforma. Azoknak, akik szuperérzékenyek több időt, figyelmet kell fordítaniuk az öngondoskodásra, a stresszkezelésre annak érdekében, hogy fenntartsák az egészséges egyensúlyt a mindennapi életben.
Ha a fentiek alapján magadra ismersz, lehet, hogy szuperérzékeny vagy. A mindennapos stressz, szorongás, túlterheltség érzése mögött megbújhat az, hogy nem fordítasz elég időt magadra, vagy olyan helyzetekbe kerülsz, amik nagyon leszívnak, mert túl sok és erős inger ér bennük. Ahhoz, hogy ezen változtatni tudj, először fel kell ismerni, hogy mi bújik meg ezen élmények/érzések mögött (pl.: szuperérzékenység vagy más), majd apró lépésekben, akár egy jó könyv vagy szakember segítségével elindulhatunk a változás útján.